Rapidan rast crkve na mnogim mestima ostaje plitak i ranjiv, delimično zbog nedostatka odgojenih vođa, a delimično zbog toga što mnogi od njih koriste svoj položaj za sticanje svetske moći, osiono ponašanje ili lično bogaćenje. Zbog ovoga, Božiji narod trpi, Hrist se izvrgava poruzi, a evanđeoska misija potkopava. Kao prioritetno rešenje za ovo najčešće se predlaže ‘obuka u vođstvu’. I zaista, programi obuke vođa svih vrsta su se umnožili, ali problem i dalje ostaje, verovatno iz dva razloga. Prvo, učiti vođe kako da budu pobožni i slični Hristu naopak je put. Biblijski je da, pre svega, samo oni čiji životi već pokazuju osnovne kvalitete zrelosti u učeništvu treba da budu postavljeni u vođstvo.[80] Ako se, danas, suočavamo sa tim da su mnogi u vođstvu nedovoljno odgojeni, nemamo drugu mogućnost nego da uključimo osnove učeništva u njihov dalji razvoj kao vođa. Verovatno je, zastupljenost svetovnih i Hristu nesličnih vođa u današnjoj globalnoj Crkvi, poražavajući dokaz generacijama slabog evangeliziranja, zanemarenog učeništva i plitkog rasta. Odgovor na neuspeh vođstva, ne nalazi se u više obuke u vođstvu, nego u boljem odgoju u učeništvu. Vođe moraju na prvom mestu biti učenici samog Hrista.
Drugo, neki programi obuke u vođstvu se fokusiraju na upakovano znanje, tehnike i veštine, pri tom zanemarujući pobožan karakter. Naprotiv, autentične hrišćanske vođe moraju biti slične Hristu po tome što će imati srce sluge, poniznost, integritet, čistoću, neće biti pohlepni, imaće molitveni život, zavisnost o Božijem Duhu, i duboku ljubav za ljude. Štaviše, nekim programima obuke u vođstvu nedostaje obuka u jednoj ključnoj veštini koju Pavle uključuje u svoju listu kvalifikacija – sposobnost naučavanja Božije reči Božijem narodu. Biblijsko naučavanje je ipak najvažniije sredstvo za odgajanje učenika i najozbiljniji nedostatak kod savremenih crkvenih vođa. A) Želimo da u velikoj meri vidimo povećane napore u stvaranju učenika, putem dugoročnog naučavanja i odgajanja novih vernika, tako da oni koje Bog pozove i da crkvi za vođe budu kvalifikovani prema biblijskim kriterijumima zrelosti i službe. B) Obnavljamo svoju predanost molitvi za naše vođe. Želimo da Bog umnoži, zaštiti i ohrabri biblijski verne i poslušne vođe. Molimo se da Bog ukori, skloni, ili dovede do pokajanja vođe koje obeščašćuju njegovo ime i sramote evanđelje. I molimo se da Bog podigne novu generaciju odgojenih vođa-slugu koji, iznad svega, imaju žarku želju da poznaju Hrista i budu nalik njemu. C) Mi koji smo u hrišćanskom vođstvu treba da prepoznamo svoju ranjivost i prihvatimo dar odgovornosti unutar tela Hristovog. Preporučujemo praksu podložnosti grupi kojoj ćemo polagati račun. D) Snažno ohrabrujemo teološke fakultete, i sve one koji predaju programe obuke u vođstvu, da se više usredsrede na duhovno formiranje i formiranje karaktera, a ne samo na prenošenje znanja ili ocenu uspešnosti, i od srca se radujemo zbog onih koji već ovako rade u okviru sveobuhvatnog razvoja 'celokupne ličnosti' vođe. _________________________________________________________ Treći Lozanski kongres za svetsku evangelizaciju (Kejptaun, 16-25. oktobar 2010.)
0 Comments
Leave a Reply. |
O člancimaProjekat Timotej sarađuje i spreman je na saradnju sa organizacijama sličnih uverenja, kao što je The Gospel Coalition. PT ima dozvolu za prevod i objavljivanje svih članaka sa ovog sajta. Arhiva
June 2020
Kategorije
All
|