Projekat Timotej
  • Naslovna
  • Kursevi
    • 2 Načina života
    • 6 koraka do ohrabrenja
    • More Pitanja
    • Kurs za bracne parove
    • Molitva
  • Propovedanje
    • TNT- Propovedanje
    • Expo SBT
    • Propovedički impuls
    • Nacrti Propovedi
  • Članci
  • Porodični odmor
  • Izdavaštvo
  • Knjiga Koronavirus i Hristos
  • Kontakt
    • O nama
  • English

U suštinskim stvarima jedinstvo, u nesuštinskim sloboda, u svim stvarima milosrđe.

1/18/2017

0 Comments

 
Picture

​Mark Ros
Filip Šaf, poznati crkveni istoričar 19. veka, izreku u našem naslovu naziva “vodiljom hrišćanskih mirotvoraca” (Istorija hrišćanske crkve, deo 7., str. 650). Često pripisivana velikim teolozima poput Avgustina, ona dolazi od drugačijeg ne tako poznatog nemačkog luteranskog teologa iz ranog 17. veka, Rupertusa Meldeniusa. Ova fraza se pojavljuje na traktatu koji govori o hrišćanskom jedinstvu, napisanom (otprilike 1627.) tokom Tridesetogodišnjeg rata (1618.-1648.), krvavom periodu evropske istorije u kojem je religijska napetost odigrala značajnu ulogu. Izreka je našla veliku naklonost među kasnijim piscima poput Ričarda Bakstera, i usvojena je kao moto od strane Moravske crkve severne Amerike i Evangeličke Presbiterijanske crkve. Može li danas da nam služi kao moto za svaku crkvu i svaku denominaciju?

Jedinstvo
Oni koji su kroz veru ujedinjeni u Hristu, ujedinjeni su i jedni sa drugima u crkvi, Telu Hristovom. Ovo jedinstvo nazivamo zajednica svetaca. To je tajanstvena stvar, i kako bi smo je ispravno razumeli, potrebno je da vidimo njena oba aspekta, „sada“ i „ne još“. Zbog toga što je to zajednica koju je stvorio Hrist, krsteći nas sve jednim Duhom u jedno telo, Crkvu (1. Korinćanima12:12-13), ona je istinita za sve hrišćane, i svršen je čin. Međutim, prikaz ovog jedinstva nije uvek vidljiv. Poput crkve u Korintu (1:10-17), hrišćani mogu da pokažu ružne podele jedni među drugima. Njihova razjedinjenost mogla je biti viđena na javnim trgovima, dok su članovi tužili jedni druge pred bezbožnim gradskim sudovima (6:1-8). Čak ni večera gospodnja nije bila dovoljna da ih spoji u ljubavi i jedinstvu (11:17-34). Potpuno prikazivanje jedinstva u Hristu koje nam je već dato, pripada “ne još” aspektu. Usavršenje vere će doći u našem proslavljanju. Naš Gospod se sa dubokom čežnjom molio za naše jedinstvo, znajući da od njega zavise naši blagoslovi i kredibilitet svedočanstva Crkve o Hristu (Jovan 17:20-23).

Sloboda
Napetost koja proizilazi iz različitosti verovanja i prakse među hrišćanima, vidljiva je već na stranicama Novog Zaveta i ostaje sa nama i danas. Izgleda da je postojala rastuća vegetarijanska struja unutar crkve u Rimu (Rimljanima 14). “Neko veruje da sme sve da jede, a slabi u veri jedu samo povrće (2. stih). Takođe je postojala razlika između njih u tome da li određeni dani treba da budu obeležavani (5. stih). Kako živimo sa takvim razlikama među nama? Pavle govori: “Prihvatajte slaboga u veri, ali ne zato da biste se prepirali o mišljenjima” (1. stih). Ovakva osoba treba da bude prihvaćena, govori Pavle, i ne samo prihvaćena radi prepiranja sa njim oko njegovih pogleda. Ljubav prema takvoj osobi, iako je slaba u veri, ne sme da prestane.
U toj ljubavi, moramo pružiti slobodu svakoj osobi da se drži svoje savesti u tome što je Hrist zapovedio (Rimljanima 14:5); ali koliko daleko ta sloboda može da bude proširena? Očigledno je da će biti proširena toliko da uključi vegetarijance i one koji smatraju da hrišćani treba da obeležavaju jevrejske praznike. Međutim, da li će takođe uključivati da baptisti kao članove u crkvu, primaju ljude sa nebaptističkim uverenjima o krštenju male dece, ili obrnuto? Da li vernici koji veruju u telesnu prisutnost Hrista u večeri Gospodnjoj treba da je dele sa onima koji veruju da je stvarna prisutnost Hrista u večeri Gospodnjoj duhovna a ne telesna? Posle dve hiljade godina istorije Crkve, hrišćani su još uvek podeljeni u vezi mnogih ključnih doktrinarnih stvari, čak i u vezi samih znakova našeg jedinstva u Hristu – krštenja i večere Gospodnje. Kako onda možemo biti jedno u Hristu i demonstrirati zajednicu svetih? Čini se da moramo ili, zanemariti naše doktrinarne razlike i tretirati ih kao nebitne, ili moramo ostati zauvek podeljeni i u opoziciji jedni prema drugima, sve do Hristovog dolaska. Zar ne postoji izvrsniji put? (1. Korinćanima 12:31).

Milosrđe
Ljubav za Hrista mora uključivati ljubav za Njegovu istinu, i stoga ne možemo ništa što je Hrist zapovedio tretirati kao nebitno. Jedino oni koji se drže Isusovog učenja su zaista Njegovi učenici (Jovan 8:31), a učenici trebaju biti poučeni da se drže svega onoga što je On zapovedio (Matej 28:19-20). Stoga, pravac koji bismo mogli nazivati “doktrinarni minimalizam”, za nas nije otvoren. Ne možemo jednostavno smanjiti broj doktrina koje će se naučavati i verovati na ono što svi možemo prihvatiti kao važno, a ostatak zanemariti. Kretanje u tom pravcu se uvek čini da gubi svoje kočnice, i vremenom ništa svojstveno u hrišćanstvu ne ostane.
Međutim, ne možemo ni da se zatvorimo u jako male grupe sa maksimalnim slaganjem u doktrini i principima, odvojimo se od ostalih i odbijamo da priznamo kao hrišćane one koji ne prihvataju sva naše obeležja. Umnožavanje malih grupa koje se ponose svojom čistotom, ali osuđuju i preziru sve koji ne dosežu taj standard ne čini ništa da iskaže istinu “jedne, svete, univerzalne, apostolske crkve” za koju je Hrist umro. Ljubav koju moramo da imamo za sve Hristove učenike nije vidljiva na ovom putu. Gde se onda nalazi izvrsniji put?

Kao što je već bilo rečeno, jedinstvo koje imamo dolazi kroz krštenje Duhom Svetim u Hrista i u Njegovo telo, Crkvu (1. Korinćanima 12:12-13). Naše izražavanje tog jedinstva stoga mora biti kroz jedinstvo istine, “istine koja je u Isusu” (Efescima 4:21). Konačno, to će biti sva istina koja je u Isusu, ali naše jedinstvo sa Isusom ne čeka dok to savršenstvo ne bude dosegnuto. Spasenje nam dolazi kroz veru u Hrista, stoga mora postojati definišuća srž istine koju posedujemo kroz veru, dovoljna da nas ujedini sa Hristom, čak iako trenutno nepotpuna u svakom svom detalju. Definisanje ove srži se može pokazati teškim kao samo verno praktikovanje potpune istine, ali ono će sigurno uključivati da je Bog, stvoritelj neba i zemlje protiv koga smo svi zgrešili, bio u Hristu, izmirio sa sobom sve koji veruju u Njega, ne računajući njihove grehe protiv njih, već ih opraštajući kroz otkupljenje koje se nalazi u bezgrešnom životu i zastupničkoj smrti Hrista, primljeno samo verom, pozivajući nas na poslušnost Hristu kao Gospodu pod autoritetom Njegove Reči u Svetom Pismu. Gde se Hrist istinski propoveda, tamo je evanđelje; a gde se evanđelje istinski veruje, tamo je crkva.

Međutim, kao što smo videli, crkva koja je u Isusu je raznolika. Ova raznolikost među hrišćanima je zbog nedostatka saobražavanja Hristu. On je izabrao da nas postepeno posvećuje u ovome svetu. Dok se naš napredak u posvećenju razlikuje u doktrini i praksi, u ovome svetu će uvek biti potrebe, da oni koji su ujedinjeni u Hristu, žive u ljubavi jedni prema drugima, dok se suočavaju s razlikama. Ponekad te razlike rezultiraju formiranjem drugačijih crkvi i denominacija kako bi se održala čista savest pred Bogom. Međutim, takve podele ne moraju biti poraz jedinstva među nama, dokle god im ne dopustimo da unište našu međusobnu ljubav i dobrodošlicu u Hristu. Takve podele su svakako zbog praktične neophodnosti, jer ne mogu svi hrišćani na svetu da se sastaju zajedno u isto vreme na istom mestu.

Mnoga raznolika okupljanja hrišćana koja se šire širom sveta mogu zapravo da služe Božijoj svrsi tako što će nas raspršiti među izgubljene da svetlimo Hristovim svetlom. Naša brojna grupisanja mogu takođe dobro služiti nama, ohrabrujući nas da budemo verni onome što verujemo da nas je Hrist poučio, spajajući nas sa onima sa kojima možemo najpotpunije sarađivati. Međutim, ako dozvolimo da naše podele postanu narušavaoci ljubavi i razlozi za ponos i rivalstvo, onda ćemo doživeti neuspeh u našem pozivu, a naše svedočenje za Hrista će biti okaljano.

Izreka Rupertusa Meldeniusa daje pravi balans. Poziva nas na jedinstvo u suštinskim stvarima, srž istine u našem jedinstvu sa Hristom. U nesuštinskim (ne nevažnim, već onim stvarima koje ako nedostaju, ne sprečavaju naše jedinstvo sa Hristom), nas poziva na slobodu tako da svi mogu da slede svoju savest podređenu Reči i Duhu. Međutim, u svim stvarima, mora postojati ljubav (“milosrđe” od latisnke reči caritas, ili “ljubav”), koja “je spona savršenstva” (Kološanima 3:14).
Neka vam Bog koji daje strpljivost i utehu, dok sledite Hrista Isusa dâ duha jedinstva, da jednodušno i jednoglasno možete slaviti Boga i Oca našega Gospoda Isusa Hrista. Prihvatite jedan drugoga, kao što je Hrist prihvatio vas, na Božiju slavu (Rimljanima 15:5-7).


______________________________________________

Prevod: Igor Mudri
Kopirajt: Ligonier Ministries
From Tabletalk Magazine
DateSeptember 1st, 2009
​http://www.ligonier.org/learn/articles/essentials-unity-non-essentials-liberty-all-things/
0 Comments



Leave a Reply.

    O člancima

    Projekat Timotej sarađuje i spreman je na saradnju sa organizacijama sličnih uverenja, kao što je The Gospel Coalition. PT ima dozvolu za prevod i objavljivanje svih članaka sa ovog sajta.

    Arhiva

    June 2020
    April 2020
    March 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    August 2019
    May 2019
    April 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016

    Kategorije

    All
    Biblija
    Hriscaron263anski-382ivot
    Propovedanje
    Teologija
    Vođstvo

    RSS Feed

Kursevi

Dva načina života
More pitanja
Šest koraka do ohrabrenja
​Kurs za bračne parove

Propovedanje

TNT - propovedanje
​Expo seminari

Propovedički impuls
Nacrti propovedi

Projekat Timotej

Porodični odmor
Izdavaštvo
Članci

O nama
Čuvamo evanđelje tako što ga objavljujemo i prosleđujemo pouzdanim ljudima koji će moći druge naučiti 
Sav sadržaj © Project Timothy Serbia, 2020
  • Naslovna
  • Kursevi
    • 2 Načina života
    • 6 koraka do ohrabrenja
    • More Pitanja
    • Kurs za bracne parove
    • Molitva
  • Propovedanje
    • TNT- Propovedanje
    • Expo SBT
    • Propovedički impuls
    • Nacrti Propovedi
  • Članci
  • Porodični odmor
  • Izdavaštvo
  • Knjiga Koronavirus i Hristos
  • Kontakt
    • O nama
  • English