Na biblijskom koledžu sam studirao s Meri Fišer, velškom kandidatkinjom za misionara. Učila je jezik šona kako bi poučavala mladiće i devojke u Zimbabveu. Nedugo nakon što je otišla tamo, školu u kojoj je predavala napali su teroristi. Meri je, zajedno s mnogo drugih učitelja i dece, u tom napadu izgubila život.1 Ipak, iako je ta smrt bila tragična, njen život je svedočio o radosti služenja Bogu koja nadmašuje sve – ne samo ovde, već i u večnosti.
U pesmi starešina okupljenih oko Jagnjeta u Otkrivenju podsećamo se da je Hristos umro kako bi Bog mogao da nas otkupi. Oslobođeni smo greha koji nas je čvrsto stiskao da bismo, otkupljeni Hristovom krvlju, mogli da živimo za Boga. Sva naša hvala pripada Bogu. I naša služba, baš kao i služba Meri Fišer, pripada Bogu.
U prvom veku verni su često gledali kako njihove prijatelje zatvaraju zbog vere. Pokušavali su da otkriju šta u svemu tome predstavlja Hristova pobeda nad smrću, trijumf njegovog vaznesenja i stvarnost njegovog povratka. U svim progonstvima koja su ih snašla, te hrišćane je hrabrila misao da je Isus, čak i kad je prinosio sebe kao žrtvu iskupljenja za naše grehe, bio usredsređen na Oca. On nas je za Boga iskupio.
Kako inače da shvatimo tragedije o kojima čitamo u biografijama misionara ili da objasnimo naoko haotične događaje koji prate smrt mučenika? Poslednji snimak Meri Fišer može to da nam pojasni. Pošto je pevala i svirala gitaru, učila je decu u svom razredu pesmi zasnovanoj na Pavlovim rečima crkvi u Filipima: „Jer Hristos je za mene život, a smrt dobitak“ (Filipljanima 1,21).2 „Kad idem njegovim putem, držeći ga za ruku”, kaže ova pesma, „biću miran i radostan.”
Ta pesma je obično, prazno naklapanje ukoliko 5. glava Otkrivenja nije potpuno u pravu kad kaže da je Isus otišao na krst da bi nas iskupio za Boga. A 5. glava Otkrivenja jeste apsolutno istinita. I tako, čak i ako i poslednji dah stavimo njemu u službu, ako nam se oduzme život njegovog imena radi, to će svejedno biti dobro utrošeni vreme, energija i život. Bog nas je iskupio da bismo mogli da ga slavimo danas i da mu se radujemo u celoj večnosti. Šta god da nas čeka danas, prođimo kroz to s ovom najvećom strašću i najvišim ciljem.
1. https://www.nytimes.com/1978/06/25/archives/12-white-teachers-and-children-killed-by-guerrillasin-rhodesia.html. Pristupljeno 19. februara 2021.
2. J. White, ”For Me to Live Is Christ“ (1969).